Aktualności Aktualności

Widać i słychać - wszędzie wiosna!

Patrząc na otoczenie chyba nikt nie ma już wątpliwości, że wiosna już jest w Bieszczadach.

„Wiosna, ach to Ty” - te słowa znanej piosenki Andrzeja Grechuty i  zespołu ANAWA mogą zabrzmieć w myślach na widok tego, co  dzieje się w najbliższym otoczeniu. A dzieje się i to dużo. W baligrodzkich lasach wreszcie zagościły kolory inne niż biały, chociaż i ten bardzo nas cieszy, ale w połączeniu z kolorem zielonym. Rozkwitły  bowiem przebiśniegi i śnieżyce. Te drugie można podziwiać w rezerwacie "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku" położonym na terenie Nadleśnictwa Lutowiska. Dywan z ich kwiatów może wprawić w zachwyt nie jednego obserwatora. Wśród kwiatów charakteryzujących się kolorem niebieskim, różowym czy fioletowym znajdziemy: przylaszczkę pospolitą, cebulicę dwulistną, miodunkę czy kokorycze. Również pierwszy kwitnący krzew, jakim jest wawrzynek wilczełyko odznacza się kwiatami fioletowo-różowymi, które dodatkowo rozpościerają słodkawy zapach, co przyciąga pierwsze przebudzone trzmiele i pszczoły. Żółtych barw w runie leśnym dodają: pierwiosnek wyniosły, podbiał czy knieć błotna. Na łany żółtych mniszków zwanych potocznie "mleczami" musimy jeszcze chwilę poczekać - przynajmniej w Bieszczadach.

            Na niebie pojawiły od kilku tygodni widać klucze żurawi, natomiast pierwsze bociany powróciły do swych gniazd. Wszędzie słychać też szpaki i zięby. Wiemy, że również do nas przyleciały już bociany czarne.

            Ruch widoczny jest także w świecie owadów. Obserwujemy już pszczoły, trzmiele i motyle, szczególnie te rzucające się w oczy jak latolistek cytrynek.   Dosłownie od kilku dni w rozmarzniętych zbiornikach wodnych oraz przy rzekach i potokach można obserwować żaby, które odbywają swoje gody. Żabie widowisko można z powodzeniem obserwować nad Jeziorkiem Bobrowym czy idąc do Lasumiły - najgrubszej jodły w Polsce. Aktywność żab z pewnością zauważyli również użytkownicy dróg, dlatego warto nieco zwolnić.

 

            Wszystkim życzymy miłych spacerów i odkrywania uroków wiosny.

 

 

 

Tekst: Ewa Wydrzyńska-Scelina