Asset Publisher Asset Publisher

Święto Drzewa po raz 18-sty

Jak co roku w październiku przypada Święto Drzewa. Tegoroczna 18 edycja przebiega pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”, a jej inauguracja przypada na 9 października br.

Organizatorem i inicjatorem święta jest „Klub Gaja”, a partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na drzewo jako miejsce życia wielu zwierząt. Drzewo jest bowiem miejscem życia zarówno owadów, jak i schronieniem dla niedźwiedzi, miejscem rozrodu ptaków - dziuplaków jak i tych, które wiją na nim gniazda. Tak naprawdę znaczenie ma każde drzewo:
 to rosnące w lesie, ale również to samotne rosnące na miedzy. Nawet drzewo rosnące w ogrodzie ma zapewne swojego „lokatora”, zatem warto dbać o swoje drzewa i obserwować kto z mini jest związany. A przy odrobinie wolnego czasu warto skonstruować hotel dla owadów, zamontować budkę lęgową czy z opadłych gałęzi przygotować zimowisko dla jeży. Takie działania z pewnością wywołają pozytywny odzew w świecie zwierząt.

 

W naszym nadleśnictwie można znaleźć wiele ciekawych drzew o dużych rozmiarach, ciekawej historii czy oryginalnym kształcie. Chyba najbardziej znanym obiektem jest „okrzyknięta” w 2013 r. najgrubszą jodłą w Polsce - Lasumiła, rosnąca
w miejscowości Jabłonki na terenie gminy Baligród w leśnictwie Jabłonki. Do jodły prowadzi ścieżka edukacyjna, zatem znalezienie jej jest dziecinnie proste. Jodła zyskała swoje imię w wyniku ogólnopolskiego konkursu, a jej „matka chrzestna”
pani Małgorzata odwiedza ją niemal co roku. Jodła doczekała się również wiersza napisanego w 2015 r. przez leśniczego leśnictwa Polanki  - Kazimierza Nóżkę.

Lasumiła

Kiedyś idąc sobie borem, lasem na północ z zachodu

Wtem usłyszałem żałosny głos - wyraźnie ktoś szlocha

Skradam się więc wolno i widzę człowieka leśnego zawodu

A znany mi on osobiście, to Mieciu leśniczy z Jabłonek Niedziocha

Stoi zapatrzony w koronę jodły, co wierzchołkiem sięga szczytu Łopiennika

Potem obszedł ją dookoła i twardą ręka kory spękanej dotyka

Na chwilę stracił poczucie biegnącego czasu

Zdjął czapkę z głowy i długo się w pas kłaniał owej Matce Lasu

Dumny wraca do Jabłonek, w kancelarii siada

Myśli i duma co zrobić?… pewnie szefa powiadomić o tym cudzie wypada

O odkryciu Matki bieszczadzkiego lasu…. przeogromnej jodły

Zanim zasnął po stokroć dziękczynne wypowiedział modły

Zerwał się wczas rano i machina ruszyła

Jodła z Jabłonek wszystkich na równe nogi postawiła

Komisje, pomiary radio, telewizja , prasa

Już wiadomo rekordowa jest ta jodła nasza

Poruszony tym faktem mocno administrator ”fejsbuka”

Dzień i noc zaciekle w klawiaturę komputera stuka

Trzeba konkurs ogłosić na imię dla jodły rekordowej

Trzeba o ścieżce do niej też pomyśleć nowej

Pocztą nadesłano przeróżne imiona…śmieszne i poważne

Świerczewska, Kaczyńskate najbardziej ważne

Teresa, Michalina, Zofia i Petronela wśród imion była

Jednak zdecydowanie i pewnie zwyciężyła LASUMIŁA

 

 

Jodła przeszła również eliminację w konkursie Drzewo Roku 2015 i uplasowała się na 8 miejscu z 16 laureatów. Okaz o obwodzie pnia  519 cm (stan na  2017 r. wynosił 520) i wysokości ok. 25 m (co nie jest rekordem, gdyż w wyniku uderzenia pioruna drzewo straciło pień główny) w 2017 r. uzyskał statut pomnika przyrody zgodnie
 z uchwałą NR XXVIII.160.2017 Rady Gminy Baligród z dnia 14 lipca  2017 r.  

            Obecnie jodła cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających
 ją turystów i miejscowej społeczności. Rokrocznie pod koniec czerwca organizowane jest wydarzenie edukacyjne pn. „Imieniny Lasumiły”, podczas którego dzieci przynoszą swoje „kartki dla Lasumiły”, organizowany jest spacer do jodły oraz rodzinne ognisko. W bieżącym roku z powodu sytuacji związanej z pandemią
Covid - 19 imieniny nie odbyły się. Tutaj również prowadzone są zajęcia dydaktyczne ze współpracującymi placówkami oświatowymi.

            Zachęcamy również do odwiedzenia innych ciekawych drzew na terenie Nadleśnictwa Baligród np. lipy „Katarzyny” rosnącej przy drodze leśnej w leśnictwie Rabe będącej świadkiem tragicznych wydarzeń związanych z akcją WISŁA  czy nieco podupadłego już na zdrowiu graba zwyczajnego rosnącego
 w Baligrodzie przy ul. Balów (była siedziba nadleśnictwa), który zapewne pamięta czasy, kiedy to w niedalekiej odległości stał dwór szlachecki.

 

Pamiętajmy o drzewach nie tylko w tym szczególnym dniu, ale przez cały rok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst. Ewa Wydrzyńska-Scelina

Zdjęcia: zbiory Nadl. Baligród