Asset Publisher Asset Publisher

OFERTA EDUKACYJNA NADLEŚNICTWA

Dobry plan to podstawa sukcesu! A przygotowanie zajęć stanowi nie lada wyzwanie dla organizatora czy gospodarza terenu. Zatem zachęcamy do zapoznania się z możliwościami jakie dają nam baligrodzkie lasy.

 

Zachęcamy placówki edukacyjne do korzystania z bezpłatnej oferty jaką posiada Nadleśnictwo Baligród.

Szkołom, uczelniom, stowarzyszeniom czy innym grupom zorganizowanym chcącym bliżej zapoznać się z walorami przyrodniczymi nadleśnictwa polecamy następujące miejsca, obiekty czy ścieżki:

  • Dolina Rabskiego Potoku (m. Rabe, Huczwice. gm. Baligród) Dojazd od strony Baligrodu z drogi wojewódzkiej Hoczew-Cisna, skręt w miejscowości Bystre w kierunku ośrodka wypoczynkowego "WISAN". Udostępniona ścieżka o dł. ok. 3,5 km doskonale nadaje się dla prawie każdej grupy odbiorców. Rozpoczyna się zaraz za ośrodkiem wypoczynkowym "Bystre", a kończy przy drodze leśnej prowadzącej w kierunku Jeziorka Bobrowego (ścieżka czerwona). Jest to doskonałe miejsce zarówno dla przedszkolaków jak i osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych. Nawierzchnia ścieżki jest utwardzona, co zmniejsza ryzyko zgubienia się w lesie. Ścieżka wyposażona jest w tablice informacyjne (przy wiacie), totemy geologiczne, ławki, drewniane podesty i poręcze (uwaga - w czasie deszczu i śniegu mogą być one śliskie). Na trasie ścieżki można zrealizować tematy dotyczące warstwowej budowy lasu, roli martwego drewna w lesie, form ochrony przyrody na przykładzie rez. Gołoborze, walorów kulturowych (kapliczka Synarewo, cerkwisko Huczwice) czy tematów związanych z geologią (rez. Gołoborze, ścieżka geologiczna do kam. drobnego z widocznym "fliszem karpackim"). To tylko niektóre propozycje do wykorzystania. Pomocne informacje: przy wjeździe do kamieniołomu znajduje się parking leśny, dalej zlokalizowana jest wiata ogniskowa z wyznaczonym miejscem ogniskowym na zewnątrz i grillem wewnątrz.  Do dyspozycji jest 8 stołów, Wiata może pomieścić do 80 osób. W sezonie letnim do dyspozycji jest przenośne WC. W dolinie brak zasięgu telefonii komórkowych.
  • Do Lasumiły - najgrubszej jodły w Polsce (m. Jabłonki, gm. Baligród). Dojazd do ścieżki od drogi wojewódzkiej Hoczew-Cisna, skręt w miejscowości Jabłonki - oznaczony drewnianym drogowskazem. Na trasie zlokalizowana jest wiata ogniskowa oraz 500 m dalej miejsce postojowe, za którym obowiązuje zakaz wjazdu. Ścieżka jest oznaczona, nieutwardzona. Czas przejścia od parkingu to około 40 min. Ścieżka jest nieco bardziej wymagająca od poprzedniej, nie mniej jednak posiadając odpowiednie obuwie trasa  jest do pokonania nawet przez grupy wczesnoszkolne. Na trasie znajduje się jeden drewniany mostek (uwaga  - ryzyko poślizgnięcia się). Przy tablicy dydaktycznej zlokalizowanej przy drodze leśnej należy skręcić w prawo. Jodła od 2017 r. jest pomnikiem przyrody. Na trasie ścieśki można zrealizować tematy dotyczące warstwowej budowy lasu, runa leśnego, form ochrony przyrody  i wiele innych. Przy wiacie znajduje się niewielki zbiornik wodny (uwaga - zakaz kąpieli), przy którym można zapoznać się z tematami retencji wody w górach, ale również obserwować ptactwo wodne (szczególnie na przelotach).  Wiata posiada piec kuchenny oraz wyznaczone miejsce ogniskowe. Okresowo udostępnione jest również przenośne WC. Zaleca się pozostawienie autokarów czy busów na pobliskim miejscu parkingowym. Droga dojazdowa utwardzona tłuczniem, średniej jakości. Miejscami bark zasięgu. 
  • Wieża widokowa na Korbani i Dolina Łopienki (m. Bukowiec, gm. Solina)– wychodząc od strony Bukowca przez Korbanię do Łopienki należy zaplanować zajęcia od 9-14. Trasa wymagająca, ze stromymi podejściami, raczej przeznaczona dla klas starszych (od IV w zwyż). Wyjście w kierunku Bukowiec-Korbania-Bukowiec zajmie do 3 godzin. Najszybsza trasa na szczyt wiedzie szlakiem oznaczonym kolorem zielonym. Jest nieutwardzona, miejscami stroma i okresowo śliska i błotnista. Autokar (bus) należy zaparkować przy wiacie ogniskowej w Bukowcu (w sesonie wakacyjnym możliwy brak miejsca). Wiata ogniskowa wyposażona jest w piec kuchenny, 5 ławostołów, obok wyznaczono miejsce ogniskowe. W sezonie letnim dostępne przenośne WC. Od strony Łopienki dojazd do parkingu leśnego (uwaga  - w sezonie letnim brak miejsc)  - przejście w kierunku cerkwi a następnie w stronę Przełęczy Hyrcza zielonym szlakiem.  Na trasie strome podejścia, drewniane podesty i okresowo jest błotniście. W Łopience również znajduje się wiata turystyczna z wyznaczonym miejscem ogniskowym. Droga leśna udostępniona jest do ruchu pojazdów. Od parkingu w Łopience do wiaty można dojść drogą leśną lub utwardzoną ścieżką spacerową. Dalej kierując się na Korbanię trasa jest nieutwardzona. Dla grup zorganizowanych pokonujących trasę Bukowiec-Korbania- Łopienka zaleca się dobre przygotowanie i sprawdzenie aktualnych warunków pogodowych. Wieża widokowa dostępna przez cały rok z wyjątkiem sutuacji związanych z zagrożeniem życia. Maksymalna liczba osób na wieży - 6.  Na szczycie znajduje się niewielki schron oraz 2 ławostoły z zadaszeniem, a także miejsce ogniskowe. Przykładowe tematy do zrealizowania to tropy, ślady zwierząt, ochrona czynna, gospodarka leśna, budowa geologiczna Bieszczadów, zasady bezpieczeństwa i wiele innych. W dolinie Łopienki brak zasięgu komórkowego. 
  • Otaczarnia (m. Bukowiec -w kier. Rajskiego, gm. Solina) - grupa znajdzie tu wiatę ogniskową wraz z małą architekturą w postaci tablic, ław oraz utwardzonej ścieżki o dł. ok. 1 km, która w raz z drogą leśną tworzy pętlę. Bliskie sąsiedztwo z potokiem Solinka sprawia, że miejsce to jest szczególnie polecane szczegołnie latem. Nie mniej jednak będzie to doskonałe miejsce do przeprowadzenia zajęć o tematyce związanej z wiosną. Dojazd wprost z drogi wojewódzkiej w m-ci Bukowiec (zjazd tuż za mostem). Miejsce wyposażone jest w miejsca postojowe również dla autokarów. Dostępna toaleta typu "sławojka". Czas przejścia zajmuje do 2 godzin. Możliwość realizacji takich tematów jak rośliny chronione, geofity, siedliska Natura 2000, budowa warstwowa lasu, ptaki rzek i potoków, gatunki drzew, praca leśnika i wiele innych. W miescu styku ścieżki z drogą znajdują się drewniane schody co może stanowić utrudnienie dal osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, dlatego zalecamy drogę powrotną tym samym fragmentem ścieżki. Miejscami brak zasięgu.

 

 

W sali edukacyjnej mieszczącej się w budynku Nadleśnictwa istnieje możliwość spotkania z grupą do 15 osób. Prowadzone są tu pokazy diaporamy "Przyroda Nadleśnictwa Baligród" oraz tematyczne prezentacje multimedialne.

 

 

UWAGA!

Udostępnione obiekty nie są dezynfekowane, dlatego prosimy o zachowanie ostrożności i zabezpieczenie we własnym zakresie.

 

 

Wszelkie zapytania dotyczące udostęnionych obiektów, a także możliwości przeprowadznia spotkań w wersji zdalnej prosimy kierować do specjalisty ds. edukacji i udostęniania lasu pod numer +48 795 416 074 lub na adres mailowy ewa.wydrzynska@krosno.lasy.gov.pl. Każde zgłoszenie będzie rozpatrywane indywidualnie pod kątem zapewnienia wzajemnego bezpieczeństwa.

 

W dobie edukacji on-line zachęcamy do korzystania z dostępnych lekcji przygotowanych przez RDLP w Krośnie  pod hasłem "Weź lekcję z lasu" https://www.krosno.lasy.gov.pl/en/lekcje-z-lasu-powrot

Bogate źródło informacji dla nauczycieli, uczniów, rodziców stanowi strona głowna Lasów Państwowych, gdzie znaleźć można scenariusze zajęć, filmy, podkasty, porady i wiele, wiele innych przydatnych narzędzi w pracy nauczyciela, zarówno tej stacjonarnej jak i prowadzonej zdalnie.

Zachęcamy do odwiedzania strony i zakładki EDUKACJA http://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja

 


#idziemy w las

"Majówka" przed nami, dlatego zachęcamy do odwiedzenia kilku ciekawych miejsc położonych na terenie Nadleśnictwa Baligród.

Przedstawiamy kilka propozycji:

 

1. Cerkiew w Łopience i dolina Łopienki (m. Łopienka gm. Cisna, Nadl. Baligród i Cisna) – dostępne dwie ścieżki spacerowe „Nad potokiem Solinka” oraz „Doliną Łopienki” - ścieżka utwardzona o dł. ok. 2 km.
Przy wjeździe do Łopienki znajduje się niewielki, bezpłatny parking leśny.

Ścieżki oznaczone są kolorem czerwonym. 

               Cerkiew  N 49°15'47.0" E 22°22'09.4" /49.263062, 22.369289

               Wiata     N 49°15'51.1" E 22°22'17.4" /49.264203, 22.371495

               Parking  N 49°15'47.3" E 22°23'57.8" / 49.263150, 22.399391

               Utwardzona ścieżka spacerowa  N 49°15'47.7" E  22°23'56.6" / 49.263240, 22.399052

 

2. Wiata turystyczna w Bukowcu i szlak na Korbanię (894m n.p.m.) i wieża widokowa (m. Bukowiec, gm. Solina) - przy wyjściu na szlak zielony z Bukowca udostępniono wiatę spoczynkową oraz miejsca postojowe. Wiata wyposażona jest w piec z płytą kuchenną, obok miejsce ogniskowe. W sezonie ustawiona przenośna toaleta.
Na szczycie znajduje się schron przeciwdeszczowy oraz 2 ławostoły z zadaszeniem. Również do dyspozycji znajduje się miejsce ogniskowe. Należy pamiętać, aby na wieży nie znajdowało się więcej jak 6 osób.

               Wiata, miejsce postojowe, N 49°17'43.8" E 22°23'27.4" / 49.295499, 22.390935

               Korbania  - wieża widokowa 49.28430949289484, 22.37090821416815

 

3. Rezerwat „Sine Wiry” (m. Buk, gm. Cisna, Nadl. Baligród i Cisna) - dojście od strony parkingu leśnego u wlotu do Łopienki. Obowiązuje zakaz wjazdu na drogi leśne.

               Parking Łopienka N 49°15'47.3" E 22°23'57.8" / 49.263150, 22.399391

 

4. Otaczarnia - (m. Bukowiec, gm. Solina) – udostępniono miejsca postojowe oraz ścieżkę utwardzoną prowadzącą wzdłuż potoku Solinka. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi.  Na miejscu wiata turystyczna wyposażona w piec oraz miejsce ogniskowe. Po drugiej stronie drogi publicznej znajduje się wejście na szczyt Kiczory. Obszar ten objęty jest również programem "Zanocuj w lesie" - szczegóły zakładka Turystyka/Pomysły na wypoczynek/ Program " Zanocuj w lesie".

               Wiata, parking, ścieżka     N 49°18'25.3"E 22°25'25.0" / 49.307013, 22.423620

 

5. Lasumiła – najgrubsza jodła w Polsce (m. Jabłonki, gm. Baligród) – udostępniono wiatę, miejsca postojowe oraz ścieżkę nieutwardzoną do jodły. Obowiązuje zakaz wjazdu od miejsca postojowego. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi szczegółnie na ktrótsze wędrówki, a także obserwacje ptactwa wodnego z uwagi na sąsiedztwo wiaty ze sztucznym zbiornikiem wodnym.

               Wiata       N 49°15'41.7" E 22°17'49.0" / 49.261572, 22.296939

               Miejsce postojowe N 49°15'24.2"E 22°18'00.5" / 49.256727, 22.300151

 

6. Jeziorko Bobrowe (m. Huczwice, gm. Baligród) – dojście pieszo, udostępniono zadaszoną platformę widokową. DO jeziorka prowadzi drogą leśną ścieżka koloru czerwonego, prowadząca następnie na Chryszczatą. 

               Platforma widokowa N 49°18'47.3" E 22°12'30.4" / 49.313129, 22.208452

               Miejsce postoju N 49°18'25.9" E 22°14'17.9" / 49.307187, 22.238294

 

7. Rezerwat „Gołoborze” (m. Rabe, gm. Baligród) – ścieżka dydaktyczna oznaczona kolorem niebieskim. Tymczasowo wejście na ścieżkę możliwe jest od strony wjazdu do kamieniołomu "grubego". 

               Wejście z drogi leśnej N 49°18'30.3", E  22°14'49.9"

 

8. Ścieżka dydaktyczna do kapliczki „Synarewo” (m. Rabe, gm. Baligród)  - ścieżka prowadzi do kapliczki ukrytej w lesie na stokach Łysego Wierchu (Manyłowej) (815 m.n.p.). Ścieżka oznaczona kolorem niebieskim.

               Wejście z drogi leśnej N 49°18'24.6" E 22°14'20.2" / 49.306833, 22.238946

 

9. Ścieżka utwardzonaDoliną Rabskiego Potoku” wraz z fragmentem „Kamienna Góra” (m. Rabe, gm. Baligród). Na utwardzonej trasie o dł. ok. 3,5 km znajduje się parking, rezerwat „Gołoborze”, kapliczka „Synarewo”. Stąd można wyruszyć w kierunku jeziorka bobrowego  - kierunek Kalnica (gm. Zagórz)  -ścieżka koloru czerwonego, lub wkierunku  Przełęczy Żebrak do "Bazy Rabe"

               Początek ścieżki N 49°19'00.2" E 22°16'09.9" / 49.316713, 22.269404

               Parking N 49°18'44.9" E 22°15'04.9" / 49.312473, 22.251357

               Wiata N 49°18'34.4" 22°14'49.6" / 49.309552, 22.247115

               Odcinek „Kamienna Góra” początek N 49°18'21.0" E 22°14'39.2" / 49.305839, 22.244219

               Koniec ścieżki N 49°15'47.7" E 22°23'56.6" / 49.263240, 22.399052

 

 

Planując wędrówkę zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz pobrania bezpłatnej aplikacji mBDL przydatnej na terenie całej Polski.

 

Podczas wędrówek należy pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiednim przygotowaniu się.

 

W celu zapoznania się z regulaminami miejsc należy wejść w zakładkę Turystyka/Regulaminy...

 

Gdzie zapalić ognisko w lesie?

https://baligrod.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/Uyn5/content/gdzie-zapalic-ognisko-#.YIKjlN0wiUk

 

 

Do zobaczenia na szlaku!

 


#idziemy w las

Tegoroczna „majówka” zapewne będzie dla wielu wyjątkowa. Tym, którzy zdecydują się na wyjście z domu, Nadleśnictwo Baligród poleca leśne ścieżki spacerowe, edukacyjne oraz szlaki turystyczne.

Oto kilka propozycji:

 

1. Cerkiew w Łopience i dolina Łopienki (m. Łopienka gm. Cisna, Nadl. Baligród i Cisna) – dostępne dwie ścieżki spacerowe „Nad potokiem Solinka” oraz „Doliną Łopienki”.
Przy wjeździe do Łopienki znajduje się bezpłatny parking leśny.

Ścieżki oznaczone są kolorem czerwonym. 

              Cerkiew  N 49°15'47.0" E 22°22'09.4" /49.263062, 22.369289

               Wiata     N 49°15'51.1" E 22°22'17.4" /49.264203, 22.371495

               Parking  N 49°15'47.3" E 22°23'57.8" / 49.263150, 22.399391

               Utwardzona ścieżka spacerowa  N 49°15'47.7" E  22°23'56.6" / 49.263240, 22.399052

 

2. Korbania (894m n.p.m.) i wieża widokowa (m. Bukowiec, gm. Solina) - przy wyjściu na szlak zielony z Bukowca udostępniono wiatę spoczynkową oraz miejsca postojowe.
Na szczycie znajduje się schron przeciwdeszczowy oraz ławostoły z zadaszeniem.

               Wiata, miejsce postojowe, N 49°17'43.8" E 22°23'27.4" / 49.295499, 22.390935

 

3. Rezerwat „Sine Wiry” (m. Buk, gm. Cisna, Nadl. Baligród i Cisna) - dojście od strony
m. Łopienka. Obowiązuje zakaz wjazdu na drogi leśne.

               Parking Łopienka N 49°15'47.3" E 22°23'57.8" / 49.263150, 22.399391

 

4. Otaczarnia - (m. Bukowiec, gm. Solina) – udostępniono miejsca postojowe oraz ścieżkę utwardzoną prowadzącą wzdłuż potoku Solinka. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi.

               Wiata, parking, ścieżka     N 49°18'25.3"E 22°25'25.0" / 49.307013, 22.423620

 

5. Lasumiła – najgrubsza jodła w Polsce (m. Jabłonki, gm. Baligród) – udostępniono miejsca postojowe, ścieżkę nieutwardzoną do jodły. Obowiązuje zakaz wjazdu od miejsca postojowego. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi.

               Wita       N 49°15'41.7" E 22°17'49.0" / 49.261572, 22.296939

               Miejsce postojowe N 49°15'24.2"E 22°18'00.5" / 49.256727, 22.300151

 

6. Jeziorko Bobrowe (m. Huczwice, gm. Baligród) – dojście pieszo, udostępniono zadaszoną platformę widokową. Ścieżka koloru czerwonego prowadząca na Chryszczatą jest niedostępna z uwagi na prace leśne. Zalecane przejście ścieżką koloru zielonego.

               Platforma widokowa N 49°18'47.3" E 22°12'30.4" / 49.313129, 22.208452

               Miejsce postoju N 49°18'25.9" E 22°14'17.9" / 49.307187, 22.238294

 

7. Rezerwat „Gołoborze” (m. Rabe, gm. Baligród) – ścieżka dydaktyczna oznaczona kolorem niebieskim do najniżej położonych gołoborzy w Bieszczadach. Dostępna z drogi leśnej.

               Wejście z drogi leśnej N 49°18'22.0" E 22°14'41.8" / 49.306111, 22.244936

 

8. Ścieżka dydaktyczna do kapliczki „Synarewo” (m. Rabe, gm. Baligród)  - ścieżka prowadzi do kapliczki ukrytej w lesie na stokach Łysego Wierchu (Manyłowej) (815 m.n.p.).
Ścieżka oznaczona kolorem niebieskim.

               Wejście z drogi leśnej N 49°18'24.6" E 22°14'20.2" / 49.306833, 22.238946

9. Ścieżka utwardzonaDoliną Rabskiego Potoku” wraz z fragmentem „Kamienna Góra”
 (m. Rabe, gm. Baligród). Na utwardzonej trasie o dł. ok. 3,5 km znajduje się parking, rezerwat „Gołoborze”, kapliczka „Synarewo”. Stąd można wyruszyć w kierunku jeziorka bobrowego  - kierunek Kalnica(gm. Zagórz)  - kolor czerwony, lub na Przełęcz Żebrak

               Początek ścieżki N 49°19'00.2" E 22°16'09.9" / 49.316713, 22.269404

               Parking N 49°18'44.9" E 22°15'04.9" / 49.312473, 22.251357

               Wiata N 49°18'34.4" 22°14'49.6" / 49.309552, 22.247115

               Odcinek „Kamienna Góra” początek N 49°18'21.0" E 22°14'39.2" / 49.305839, 22.244219

               Koniec ścieżki N 49°15'47.7" E 22°23'56.6" / 49.263240, 22.399052

 

 

Planując wędrówkę zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz pobrania bezpłatnej aplikacji mBDL przydatnej na terenie całej Polski.

 

Podczas wędrówek należy pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiednim przygotowaniu.

 

W nowym rozporządzeniu z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Rada Ministrów zniosła obowiązujący wcześniej zakaz korzystania z terenów leśnych pełniących funkcje publiczne, w tym państwowych lasów i parków narodowych. Jedyny wyjątek dotyczy obiektów leśnej infrastruktury turystycznej, takich jak wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże lub tarasy widokowe itp.  (§16 ust. 2 pkt 2). Parkingi i miejsca postojowe są otwarte, ale tu obowiązuje wymóg noszenia maseczek.

Pamiętamy również o tym, aby:

- nie rozpalać ognisk przy obiektach – w przypadku pożaru należy natychmiast dzwonić pod 998 lub 112,

 -nie śmiecić,

- nie puszczać psów luzem

- nie biwakować

 

 

Do zobaczenia na szlaku!

 


OGÓLNOPOLSKA AKCJA #SADZIMY

I Ty możesz posadzić swoje drzewko – zapraszamy jutro do siedziby Nadleśnictwa Baligród.

W ramach kontynuacji zeszłorocznej, ogólnopolskiej akcji społecznej  #sadzimMY w dniu jutrzejszym 24.04.br  w godzinach od 10:00 do godziny 14:00 przed siedzibą Nadleśnictwa Baligród będą czekać do rozdania sadzonki świerka i jodły w łącznej ilości 100 szt.

Ważne!

W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo prosimy o telefoniczne umówienie się na odbiór, dzwoniąc pod numer 13 465 72 00 lub 795-416-074.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !


Utrudnienia w ruchu.

Nadleśnictwo Baligród informuje, że z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z budową obiektów służących minimalizacji negatywnych skutków zjawisk naturalnych został ograniczony ruch samochodowy oraz pieszy na drogach leśnych:

 1. Relacji Bukowiec -Bukowiec oraz Bukowiec-Polanki w miejscowości Bukowiec.

 2. Na drodze dojazdowej w kierunku szkółki leśnej od strony miejscowości Górzanka.

Utrudnienia występują również na pieszym Szlaku gminnym do wodospadu "Czartów Młyn"

Prace potrwają do końca roku.

 

Za utrudnienia przepraszamy.


NIETYPOWY GRZYB ZNALEZIONY W BIESZCZADZKICH LASACH

Nienotowany do tej pory w Polsce gatunek grzyba z piestrzenic, Gyromitra ticiniana, znaleziono w lasach Nadleśnictwa Baligród. Gatunek nie ma jeszcze polskiej nazwy.

Na początku kwietnia na profilu krośnieńskiego Nadleśnictwa Baligród pojawił się wpis ze zdjęciem grzyba. Pod wpisem, jak można przeczytać na profilu, rozgorzała dyskusja. Po kilku tygodniach ustalono, że znalezionym gatunkiem jest Gyromitra ticiniana, a nie jak początkowo przypuszczano piestrzenica pochyła czy też kasztanowata lub olbrzymia.Gyromitra ticiniana do tej pory nie była notowana w Polsce.

W Polsce występują natomiast piestrzenica kasztanowata oraz olbrzymia. Piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta) ma wysokość do 12 cm, a szerokość do 15 cm.

Podobnie jak inne piestrzenice ma owocniki składające się z krótkiego trzonu i mózgowato pofałdowanego kapelusza o charakterystycznej, kasztanowej barwie. Grzyb ten występuje w borach sosnowych i na terenie upraw leśnych.

Warto wiedzieć, że gatunek ten jest trujący, zawiera substancję toksyczną – gyromitrynę, powodującą powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenia wątroby, śledziony, nerek, szpiku kostnego oraz wzroku.

Piestrzenica kasztanowata mylona jest z piestrzenicą olbrzymią (Gyromitra gigas), która pojawia się w Polsce od marca do maja w wilgotnych lasach liściastych, zwłaszcza brzozowych i grabowych, ale także w lasach świerkowych.  

Wprawdzie piestrzenica olbrzymia zawiera jedynie niewielkie ilości gyromitryny, to odradza się jej jedzenie, głównie ze względu na łatwość pomyłki wynikający z podobieństwa do trującej piestrzenicy kasztanowatej.


ZŁOTO I SREBRO DLA LEŚNYCH PROFILI

Dwie nagrody w ogólnopolskim konkursie Power of Content Marketing Awards zdobyły profile prowadzone przez leśników. Srebro otrzymali admini profilu Nadleśnictwa Baligród, a złoto prowadzący główny profil Lasów Państwowych.

29 maja podczas uroczystej gali Power of Content Marketing Awards (dawniej Szpalty Roku) podkreślono że Nadleśnictwo Baligród nagrodę otrzymuję „za naturalne, pasjonujące podejście do tematyki”. Profil tworzą Kazimierz Nóżka oraz Marcin Scelina, leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.

 

Złoto otrzymali admini prowadzący profili główny lasów Państwowych za „za rzetelną komunikację, a także a autentyczny przekaz budujący zaangażowanie”

Wszystkie nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie prowadzą profile FB i rocznie publikują  tysiące postów związanych z gospodarką leśną, pracą leśników i działaniami, które Lasy Państwowe prowadzą dla społeczeństwa.


Utrudnienia w ruchu na drodze do Łopienki.

Nadleśnictwo Baligród informuje, że z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z budową obiektów służących minimalizacji negatywnych skutków zjawisk naturalnych został ograniczony ruch pieszy na drodze leśnej do Łopienki. Prace potrwają do końca czerwca br.

Zachęcamy wszystkich odwiedzających dolinę Łopienki o korzystanie ze ścieżki spacerowej prowadzącej od parkingu leśnego, aż do wiaty zlokalizowanej nieopodal cerkwi. W trosce o Państwa bezpieczeństwo prosimy nie korzystać z drogi leśnej z uwagi na trwające prace budowlane. Obowiązuje również zakaz wjazdu na drogę leśną.

Budowa obiektów tzw. ”małej retencji górskiej” prowadzona jest w ramach realizacji projektu Lasów Państwowych na terenie południa Polski. Pierwszy projekt obejmował 55 nadleśnictw podległych 4 regionalnym dyrekcjom Lasów Państwowych: Wrocław, Krosno, Kraków i Katowice. Na terenie Nadleśnictwa wybudowano w minionych latach 132 obiekty za ponad 6 mln złotych. Obecnie rozpoczął się kolejny etap prac w ramach projektu pn.  „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich". Planowany okres realizacji to 2016-2022 r., czego efektem będzie budowa przepustów, brodów, umocnień skarp oraz dylowanek. Więcej o projekcie można przeczytać w zakładce   http://www.baligrod.krosno.lasy.gov.pl/mala-retencja-gorska-ii

http://www.lasy.gov.pl/pl/publikacje/do-poczytania/konferencje/programy-malej-retencji-nizinnej-i-gorskiej/prezentacja-nadlesnictwa-baligrod/view

 

Za utrudnienia przepraszamy.


„Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych”

 

Znamy się nie tylko z widzenia …

 

W ubiegły czwartek Nadleśnictwo Baligród wspólnie ze Stowarzyszeniem „Ciepły Wiatr” miało okazję świętować ponad 10-letnią współpracę. W Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym „Caritas” zgromadziło się około 200 osób, aby wspólnie przeżywać jubileusz.

 

„Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych” to inicjatywa, która odbywa się już od kilku lat i jest dobrze znana w regionie. Tegoroczne wydarzenie było o tyle odmienne, że mieliśmy okazję do świętowania 10-letniej współpracy ze Stowarzyszenie „Ciepły Wiatr”. Z tej okazji przybyło wielu znamienitych gości m.in. poseł na Sejm RP  - Bogdan Rzońca, starosta Powiatu Leskiego  - Andrzej Olesiuk, dyrektor PFRON o/Rzeszów  - Maciej Szymański oraz przedstawiciele gmin, nadleśnictw oraz placówek oświatowych w tym Zespołu Szkół Leśnych w Lesku.

Należy podkreślić, że wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – Marka Kuchcińskiego  oraz Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie  - Grażyny Zagrobelnej.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, po której uczestnicy przeszli do auli, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie. Po krótkim wstępie opisującym cel spotkania oraz przywitaniu gości nastąpiła część artystyczna. Recytacja wierszy w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Lesku pobudziła wyobraźnię słuchaczy. Prezentacja filmu przybliżyła specyfikę pracy  Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesku oraz współpracy z Nadleśnictwem przez minione 10 lat.  Podniosłą atmosferę wywołało wręczenie  statuetek „Przyjaciela Szkoły”, dla osób wspierających Ośrodek oraz Stowarzyszenie. Z rąk Pani Doroty Gier Dyrektor SOSW w Lesku przekazano 6 statuetek
m.in. dla Nadleśniczego Nadleśnictwa Lesko Zbigniewa Pawłowskiego. Szczególnym wyróżnieniem było przyznanie statuetki za całokształt współpracy dla Nadleśniczego Nadleśnictwa Baligród Wojciecha Głuszko oraz współpracowników.

Po występach artystycznych przygotowanych przez ośrodki: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Huzelach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowosiółkach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Lesku oraz zaproszony Zespół „Leskowianie”,  rozpoczęła się część integracyjna.

Upamiętniając ten dzień, wspólnie z Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyną Zagrobelną, Starostą Powiatu Leskiego Andrzejem Olesiukiem, Dyrektorem Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego „Caritas”
 ks. Bogdanem Janikiem, księdzem prałatem Mieczysławem Bąkiem oraz uczestnikami wspólnie posadzono „drzewo przyjaciół”, które ma symbolizować współpracę wszystkich instytucji na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Integralną częścią wydarzenia była konferencja z udziałem zaproszonych gości oraz rodziców borykających się z wieloma problemami dnia codziennego. Głośno mówiono o problemie dalszej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami w sytuacjach, gdy zabraknie opiekunów prawnych. Mówiono o problemie z jakim mają do czynienia podopieczni w momencie opuszczenia murów Ośrodków Szkolno-Terapeutycznych, gdzie dalej trafiają, jak są postrzegane przez społeczeństwo, jakie są bariery.

Jako Nadleśnictwo od lat kierujemy swoje działania w stronę okolicznych ośrodków, domów samopomocy, stowarzyszeń skupiających rodziny borykające się z problemem niepełnosprawności. Obecnie trwają starania o stworzenie na terenie Nadleśnictwa miejsca do wypoczynku przystosowanego dla osób z niepełnosprawności i ich rodzin. Głównym celem jest udostępnienie takich miejsc, alby stworzyć „las bez barier”, gdzie można dotknąć, poczuć, posmakować.

 

Relację z wydarzenia można znaleźć na łamach Tygodnika Sanockiego oraz na stronie internetowej https://tygodniksanocki.pl/2019/05/11/tolerancja-wiele-sie-o-niej-mowi/

 

Dziękujemy wszystkim za przybycie i miłą atmosferę!

 

 

 

Tekst: Ewa Wydrzyńska-Scelina

Zdjęcia: Paweł Lewandowski, Ewa Wydrzyńska-Scelina


#TOP10 na majówkę

Tegoroczna „majówka” zapowiada się intensywnie. W Bieszczadach gościmy już pierwszych  turystów, a będzie ich z pewnością więcej co widoczne jest zarówno na drogach jak i na leśnych ścieżkach. Dla tych którzy szukają ciekawych miejsc zapraszamy do Nadleśnictwa Baligród.

 

Oto kilka miejsc #TOP 10, które warto odwiedzić na naszym terenie:

1. Cerkiew w Łopience i dolina Łopienki (m. Łopienka gm. Cisna, Nadl. Baligród i Cisna) – udostępniono ścieżkę utwardzoną 1,26 km, miejsca postojowe , WC i wiatę spoczynkową;

               Cerkiew N 49°15'47.0" E 22°22'09.4" /49.263062, 22.369289

               Wiata     N 49°15'51.1" E 22°22'17.4" /49.264203, 22.371495

               Parking  N 49°15'47.3" E 22°23'57.8" / 49.263150, 22.399391

               Utwardzona ścieżka spacerowa  N 49°15'47.7" E  22°23'56.6" / 49.263240, 22.399052

2. Korbania (894m n.p.m.) i wieża widokowa (m. Bukowiec, gm. Solina)  - przy wyjściu na szlak z Bukowca udostępniono wiatę spoczynkową, miejsca postojowe, WC. Na szczycie znajduje się schron przeciwdeszczowy oraz ławostoły z zadaszeniem.

               Wiata, miejsce postojowe, N 49°17'43.8" E 22°23'27.4" / 49.295499, 22.390935

3. Rezerwat „Sine Wiry” (m. Buk, gm. Cisna, Nadl. Baligród i Cisna)  - dojście od strony m. Buk, zakaz wjazdu pojazdów. Obowiązuje zakaz wjazdu na drogi leśne.

               Parking Łopienka N 49°15'47.3" E 22°23'57.8" / 49.263150, 22.399391

4. Otaczarnia - (m. Bukowiec, gm. Solina) – udostępniono wiatę spoczynkową z piecem, miejsca postojowe oraz ścieżkę utwardzoną prowadzącą wzdłuż potoku Solinka. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi.

               Wiata, parking, ścieżka     N 49°18'25.3"E 22°25'25.0" / 49.307013, 22.423620

5. Lasumiła – najgrubsza jodła w Polsce (m. Jabłonki, gm. Baligród) - udostępniono wiatę spoczynkową z piecem, WC, miejsca postojowe, ścieżkę nieutwardzoną do jodły. Obowiązuje częściowy zakaz wjazdu od parkingu. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi.

               Wita       N 49°15'41.7" E 22°17'49.0" / 49.261572, 22.296939

               Miejsce postojowe N 49°15'24.2"E 22°18'00.5" / 49.256727, 22.300151

6. Jeziorko bobrowe (m. Huczwice, gm. Baligród) – dojście pieszo, udostępniono zadaszoną platformę widokową. Stąd można dojść na szczyt Chryszczata (998 m n.p.m.) wyznaczonymi ścieżkami leśnymi.

               Platforma widokowa N 49°18'47.3" E 22°12'30.4" / 49.313129, 22.208452

               Miejsce postoju N 49°18'25.9" E 22°14'17.9" / 49.307187, 22.238294

7. Rezerwat „Gołoborze” (m. Rabe, gm. Baligród) – ścieżka dydaktyczna do najniżej położonych gołoborzy w Bieszczadach. Dostępna z drogi leśnej. Przy wejściu czynne w sezonie źródło wody mineralnej.

               Wejście z drogi leśnej N 49°18'22.0" E 22°14'41.8" / 49.306111, 22.244936

8. Ścieżka dydaktyczna do kapliczki „Synarewo” (m. Rabe, gm. Baligród)  - ścieżka prowadzi do kapliczki ukrytej w lesie na stokach Łysego Wierchu (Manyłowej) (815 m.n.p.). Przy ścieżce znajduje się schron przeciwdeszczowy.   

               Wejście z drogi leśnej N 49°18'24.6" E 22°14'20.2" / 49.306833, 22.238946

9. Ścieżka utwardzonaDoliną Rabskiego Potoku” wraz z fragmentem „Kamienna Góra”
 (m. Rabe, gm. Baligród). Na utwardzonej trasie o dł. ok. 3,5 km znajduje się parking, wiata spoczynkowa, WC, miejsce ogniskowe, rezerwat „Gołoborze”, kapliczka „Synarewo”.
Stąd można wyruszyć w kierunku jeziorka bobrowego lub do bazy namiotowej „Rabe”. Miejsce idealne dla dzieci.

               Początek ścieżki N 49°19'00.2" E 22°16'09.9" / 49.316713, 22.269404

               Parking N 49°18'44.9" E 22°15'04.9" / 49.312473, 22.251357

               Wiata N 49°18'34.4" 22°14'49.6" / 49.309552, 22.247115

               Odcinek „Kamienna Góra” początek N 49°18'21.0" E 22°14'39.2" / 49.305839, 22.244219

               Koniec ścieżki N 49°15'47.7" E 22°23'56.6" / 49.263240, 22.399052

10.”Kuźmakówka” – siedziba Nadleśnictwa Baligród (m. Baligród, gm. Baligród), czynne od godz. 7-15. Możliwość umówienia się na bezpłatny pokaz diaporamy. Grupy powyżej 20 osób wymagają wcześniejszej rezerwacji pod nr 13 465 72 00. Dzieci mile widziane.

               Parking  N 49°20'01.0" E 22°17'14.7" / 49.333612, 22.287429

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników nadal obowiązuje zakaz wstępu na ścieżkę geologiczną prowadzącą do miejsca widokowego przy kamieniołomie „drobnym”. Czasowe zamknięcie wynika
z prowadzonych prac z zakresu pozyskania i zrywki drewna na wydzieleniach leśnych przez które przebiega ścieżka. Po zakończeniu prac ścieżka zostanie udostępniona do ruchu. Zakazy obowiązują
do odwołania.

                      Wejście na ścieżkę  N 49°18'44.5" E 22°15'03.4" / 49.312357, 22.250943

 

Planując wędrówki zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz pobrania bezpłatnej aplikacji przydatnej na terenie całej Polski.

O tym co można zobaczyć, gdzie pójść i jak spędzić nie tylko majowy weekend znajdziecie na profilu  https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/

Podczas wędrówek należy pamiętać o bezpieczeństwie, odpowiednim przygotowaniu i pozostawieniu dobrego wrażenia po pobycie na udostępnionych obiektach, za co z góry dziękujemy!

 

Życzymy miłego odpoczynku!

 

Tekst: Ewa Wydrzyńska-Scelina