Asset Publisher Asset Publisher

Kultura na szlakach

Pod hasłem "Podróż w wielokulturowość" w ubiegłą sobotę (27.02.2021 r.) w otoczeniu Jeziorka Bobrowego i Chryszczatej odbyło się spotkanie o charakterze kulturalno-turystycznym organizowane przez przez Fundację "Humana Mundi" z Przemyśla w ramach realizowanej akcji humanitarnej "Kultura na Szlakach".

W dniu 27.02.2021 r. (sobota) na terenie Nadleśnictwa Baligród, przy ,,Jeziorku Bobrowym”, odbyło się wydarzenie kulturalne i turystyczne z cyklu Kultura na szlakach pod tytułem „Podróż w wielokulturowość”.

Organizatorzy: Fundacja Humana Mundi w Przemyślu, Towarzystwo Kultury Polskiej „ Jasna Góra” w Tyraspolu, współorganizator Agroturystyka „Ropuszy Dwór” Żerdenka zapewnili zarówno strawę duchową jak i wspaniałą atmosferę. W wydarzeniu mógł wziąć udział każdy chętny turysta, któremu miłe jest piesze wędrowanie, poznawanie historii i przyrody.

Nadleśnictwo (przed wyjściem na trasę) wyposażyło każdego z obecnych w mapę oraz przewodnik turystyczny. Uczestnicy pieszo wyruszyli z Rabego  do Jeziorka Bobrowego w Huczwicach, gdzie po powitaniu przez Marka Pantułę - prezesa Fundacji,  obejrzeli wystawę zdjęć oraz wysłuchali prelekcji p.t. „Wielokulturowość Raszkowa” . Piękną polszczyzną prelekcję wygłosiła pochodząca z Raszkowa Natalia Cech, która jest historykiem, pracownikiem Biblioteki Narodowej w Warszawie, członkiem Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu i Fundacji Humana Mundi. Zebrani z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii przeszłej i obecnej dawnych kresów Rzeczypospolitej. Swoją opowieścią przybliżyła wszystkim zapomniany wspaniały świat. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił bieszczadzki bard Marcepan Dzierzkowski. Następnie wszyscy udali się na pieszą wędrówkę szlakiem turystycznym na szczyt Chryszczatej. Podkreślić trzeba to, że w spotkaniu wraz w rodzicami brało udział kilku młodych uczestników, najmłodszy w wieku 2,5 roku. Wszyscy dzielnie pokonywali ustaloną trasę i zdobyli szczyt góry. W trakcie wędrówki podziwiano piękną przyrodę oraz zwracano uwagę na ślady pozostawione przez dawnych mieszkańców Bieszczad. Spotkanie miało tym większą wartość, że Bieszczady były również wielokulturowe i tak jak dawne kresy miały ciekawą, ale również tragiczną historię. Zarówno na dawnych kresach Rzeczypospolitej jak i w Bieszczadach czas, przyroda i ludzie zacierają ślady życia dawnych mieszkańców. Niedługo może okazać się, że wszyscy zapomną o wspaniałej choć tragicznej historii tych ziem oraz, że były gęsto zaludnione. Miedze po polach, pozostałości ruin budynków zasłoni las, odejdą ludzie pamiętający dawny czas i zatrą się ślady  w pamięci. Kilkugodzinne zanurzenie się w historii i przyrodzie  wywarło duże wrażenie na uczestnikach. Spotkanie dokumentował Błażej Krajewski, dziennikarz z TVP Rzeszów i Portalu Przemyskiego. Pomimo chłodu, mgły  i opadów deszczu humory dopisywały.

Jest nadzieja, że nie będzie to ostatnie spotkanie z tego cyklu.

 

 

 Tekst i zdjęcia: Tomasz Belczyk