Asset Publisher Asset Publisher

Ławeczka z widokiem na góry

Ławeczka z widokiem.

Z krajobrazu Bieszczad znikają powoli łąki i polany dolnoreglowe. Jest to związane z zaniechaniem gospodarki pasterskiej, a co za tym idzie ponownym wkraczaniem drzew i krzewów, tzw. sukcesją wtórną. Jest jeszcze kilka takich miejsc na terenie Nadleśnictwa Baligród, gdzie warto przysiąść i delektować się rozległym widokiem.

 

Jednym z nich jest niewielka polana położona przy Głównym Szlaku Beskidzkim oznaczonym kolorem czerwonym, przechodzącym m.in. przez szczyt Jawornego
 (992 m n.p.m.). To właśnie z tej polany widoczny jest Smerek (1222 m n.p.m.) i część  Połoniny Wetlińskiej, ale również rozległy widok na łąki w Kołonicach oraz równolegle rozciągające się pasmo Durnej (979 m n.p.m.) i Łopiennika (1069 m n.p.m.). Oprócz „morza” jodeł i buków zdarzy się dostrzec z tego miejsca stado pasących się na łąkach żubrów. Reprezentacja Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich z Rzeszowa postanowiła ustawić w tym wyjątkowym miejscu jedną z pięćdziesięciu ławeczek.
I wydarzenie to może nie byłoby ciekawostką, gdyby nie fakt, że ławeczka stanowi swoisty „prezent” dla przemierzających szlak turystów z okazji 50-tej rocznicy istnienia tegoż koła. Druga ustawiona została na trasie szlaku przy szczycie Wołosania (1071 m n.p.m.) na terenie Nadleśnictwa Komańcza. Trzecia w przy cerkwisku w Studennym. Drewniana konstrukcja, „patent” na ustawienie oraz realizacja zadania od początku do końca pozostaje zasługą inicjatorów akcji
„50 ławek z okazji 50 lat SKPB Rzeszów”. Relacje z powstawania tej „super produkcji” można zobaczyć na stronie http://www.skpb.rzeszow.pl/news/50-lawek-z-okazji-50-lat-skpb-rzeszow/. Jak podkreślają przedstawiciele SKPB Rzeszów: „Pragniemy, aby funkcjonowanie tej małej infrastruktury opierało się o zasadę: skorzystaj, uszanuj, daj skorzystać innym.  

          Jako Nadleśnictwo możemy dołączyć się do apelu i cieszyć się, że takie wspólne inicjatywy posłużą wszystkim chcącym podziwiać piękno bieszczadzkich lasów.

          Ze swojej strony życzymy SKPB w Rzeszowie kolejnych 50-ciu lat owocnej działalności dziękując tym samym za dotychczasową współpracę.

 

Tekst: Ewa Wydrzyńska-Scelina

Zdjęcia: Agnieszka Gancarz, Marcin Pasławski