Asset Publisher Asset Publisher

Pieskie życie

Przed nami intensywny sezon turystyczny, pogoda dopisuje i zachęca do wędrówek. Niestety zdarza się również tak, że są one okazją do "pozbycia" się balastu - chociaż nie jest to regułą.

Mowa tu o naszych milusińskich na czterech łapach, które podczas leśnych spacerów zawsze powinniśmy mieć pod kontrolą, czyli najlepiej na smyczy. Psiaki, nawet te najmniejsze czasami potrafią nieźle nabroić. Warto pamiętać, aby pies (kot) posiadał identyfikator, gdyż jest to szczególnie pomocne w poszukiwaniu jego właściciela - skaraca czas poszukiwań a tym samym stres zwierzęcia. Oczywiście zdarzyć się mogą sytuacje wyjątkowe np. zbyt luźna obroża z której zwierzak sprytnie się wydostanie. Takie sytuacje również należy przewidzieć idąc na spacer do lasu.

Warto przypomnieć, że zgłoszenia o bezpańskich psach należy kierować do miejscowych urzędów gminy i jak najbardziej precyzyjnie podać miejsce znalezienia lub obserwacji, wielkość psa oraz temperament (np. czy jest agresywny). Dobrze jest również zrobić fotografię i udostępnić ją w mediach społecznościowych i na grupach. Takie działania z pewością skrócą czas działań i przyczynią się do sukcesu!

Lubimy szczęśliwe zakończenia tak jak miało to miejsce w dniu dzisiejszym, kiedy odnalazł się właściciel owczarka o imieniu Nero. Dzięki pomocy przypadkowych osób, pracowników Nadleśnictwa oraz pracowników Urzędu Gminy Baligród,  pies wrócił do domu.

 

Zachęcamy do lektury artykułu na stronie głównej Lasów Państwowych

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/luzny-zakaz

 

Tekst i zdjęcia:

Ewa Wydrzyńska-Scelina