Asset Publisher
II Międzynarodowa Konferencja Naukowa – zaproszenie.
Zapraszamy w imieniu współorganizatorów w piątek 24 marca br. do udziału w II Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Bieszczadzkie lwy... Krew na Połoninach 1914/1915. Od Wielkiej Wojny do Niepodległej"
Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim, Centrum Języków Obcych Germanitas w Rzeszowie, Nadleśnictwem Baligród oraz Konsul Honorową Niemiec w Rzeszowie dr Agnieszką Buk organizują pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego w dniach 24-26 marca 2023 roku w OW Jawor w Polańczyku II Międzynarodową Konferencję Naukową "Bieszczadzkie Lwy - krew na połoninach 1914/1915. Od Wielkiej Wojny do Niepodległej”.
Konferencja jest drugą odsłoną spotkań naukowych w Bieszczadach po zorganizowanej w 2019 pierwszej edycji, która miała miejsce w Cisnej. Grono badaczy z Austrii, Węgier, Czech, Ukrainy i Polski - zaprezentuje na niej najnowszy stan badań nad tematyką Wielkiej Wojny w Bieszczadach, którego odbiorcą będą mieszkańcy regionu oraz zaproszeni goście z kraju i nie tylko.
Prowadzący konferencję oraz część terenową:
Robert Bańkosz - jest regionalistą, miłośnikiem i propagatorem kultury regionu bieszczadzkiego, pomysłodawcą pomnika Szwejka w Sanoku oraz rekonstrukcji historycznych „Barbarossa 1941”, autor wielu książek, przewodnik beskidzki.
Andrzej Olejko - polski historyk, doktor habilitowany, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej. Autor wielu książek w tym najnowszej pt. „Bieszczadzka niepodległość. Zapomniana wojna polsko-ukraińska w Bieszczadach 1918-1919”.
Maciej Franz - polski historyk wojskowości, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Specjalizuje się w historii wojskowości epoki nowożytnej, historiografii wojskowej i historii wojen kozackich oraz morskich XIX i XX wieku. Nauczyciel akademicki.
Roman Frodyma - przewodnik beskidzki, historyk amator, autor trzytomowego przewodnika Galicyjskie Cmentarze Wojenne i wielu przewodników oraz opracowań o zachodniogalicyjskich cmentarzach wojennych z lat 1914-1918. Badacz historii cmentarzy wojennych – zgromadził wielką dokumentację o cmentarzach wojennych z czasów I wojny światowej na terenie Polski południowej.
Udział w konferencji jest BEZPŁATNY
Miejsce konferencji:
https://goo.gl/maps/qfQAUwcNutrqMS1Z9
Tekst: A. Olejko, E. Wydrzyńska-Scelina
Źródło: materiały własne, Internet.