Wydarzenia Wydarzenia

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

W dniach 13-15.05.2016 r. w Nadleśnictwie Baligród odbyły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Promowały one realizowany w latach 2012-2015 projekt p.n. „Budowa i modernizacja małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów Natura 2000". Oto krótka relacja.


13.05.2016 r.

Cogodzinne pokazy diaporamy przedstawiającej walory przyrody Nadleśnictwa Baligród u małych dzieci wywoływały entuzjastyczne okrzyki i komentarze typu: „niedźwiedź…!", „o wilk!", „jaki fajny lisek…",„Łał!". Natomiast u dorosłych zadumę i  zdziwienie, że baligrodzka przyroda jest taka piękna i tajemnicza oraz pytania: „a co to za kwiatek", „jak nazywa się sowa?", „a to jest u Nas ?".  No tak, cudze chwalicie swego nie znacie…

Ponadto każda grupa uczestniczyła w zajęcia edukacyjnych z programem dopasowanym do swojego wieku. Maluchy wykonały piękną nadobnice alpejską za pomocą wydzieranek, starszaki zrobiły cudownego jeża. Natomiast młodzież i dorośli nauczyli się rozpoznawać rośliny zielne, drzewa i krzewy. Uczestnicy zostali obdarowani przewodnikiem który powstał w ramach projektu. Zajęcia dydaktyczne odbywały się w wiacie i ogrodzie wokół siedziby nadleśnictwa i pomimo deszczowej pogody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczestników.

 

 

14.05.2016 r.

Deszczowa pogoda w sobotę pokrzyżowała nam plany na tyle, że wraz z uczestnikami zrezygnowaliśmy z dłuższej trasy na Chryszczatą. Za to z punktu widokowego podziwialiśmy ścianę kamieniołomu. Piękne widoki wysokiej na 80 m ściany fliszu karpackiego zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach, szczególnie tych, którzy odwiedzili ją pierwszy raz. Następnie odbyliśmy wędrówkę w poszukiwaniu sosny wdziarowej. Wyprawa zakończyła się sukcesem i odnaleźliśmy pomnikowe okazy. Podczas wędrówki po leśnych ścieżkach napotkaliśmy kilka sztuk salamandry - gatunku będącego szczególnie cennym dla obszarów Natura 2000.

15.05.2016 r.

Na zakończenie Dni Otwartych Funduszy Europejskich w niedzielę słoneczko przywitało nas radośnie na parkingu w Dolinie Łopienki. Zwarci i gotowi pełni optymizmu wyruszyliśmy w trasę na Korbanię.  Po drodze odwiedziliśmy odremontowaną cerkiew w Łopience, gdzie wysłuchaliśmy historii związanej z tym miejscem. Podczas wędrówki uczyliśmy się rozpoznawać rośliny, płazy oraz tropy dzikich zwierząt. Nagrodą za trud wspinania były przepiękne widoki Bieszczad i nie tylko z wieży widokowej na Korbani .

Podczas tych dni nie zabrakło strawy dla ducha i ciała . Jedną z atrakcji było, pieczenie ziemniaków w ognisku serwowanych z masłem czosnkowym oraz tradycyjnie pieczenie kiełbaski.

W obchodach Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Nadleśnictwie Baligród wzięło udział około 195 uczestników. Więcej zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć w GALERII

Dziękujemy wszystkim za pomoc oraz uczestnictwo.