Wydarzenia Wydarzenia

LEŚNICY WĘDKOWALI

W mglisty sobotni poranek 11 września 2021 r. w miejscowości Wołkowyja przy tzw. Zielonej Plaży nad Zalewem Solińskim odbyły się XI Mistrzostwa Pracowników RDLP w Krośnie w Wędkarstwie spławikowo-gruntowym. Organizacją zawodów zajęły się: koło zakładowe SITLiD przy Nadleśnictwie Baligród, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i Nadleśnictwo Baligród.

W zawodach wzięło udział łącznie 49 wędkarzy. Reprezentacje wystawiło 16 nadleśnictw oraz RDLP w Krośnie. Po przyjęciu zgłoszeń, wszyscy zawodnicy spotkali się na krótkiej odprawie, na której omówiono krótko regulamin i udzielono najważniejszych informacji organizacyjnych i porządkowych. Otwarcia imprezy dokonał Dariusz Zaletański, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Baligród. Najliczniejsze drużyny wędkarzy wraz z kibicami przybyły z nadleśnictw Strzyżów i Kolbuszowa.

          Na umówiony sygnał, zagrany na sygnałówce myśliwskiej, rozpoczęto połów. Z uwagi na dość późną porę i wysoką temperaturę, osiągnięte wyniki były dość umiarkowane. Mimo to prawie połowa, bo aż 24 zawodników, mogło poszczycić się przynajmniej jedną złowioną rybą. Ważeniem i pomiarami złowionych ryb zajęły się dwie profesjonalne komisje sędziowskie.

Największą rybą okazał się leszcz o wadze 2,04 kg i długości 54,2 cm złowiony przez Andrzeja Chudzika z Nadleśnictwa Tuszyma. W złowionych rybach dominowały płocie, leszcze i ukleje. Największą ilością złowionych ryb mógł pochwalić się Dariusz Potoczny z Nadleśnictwa Tuszyma, który na swoje konto zapisał aż 65 sztuk. Łącznie złowiono 20,97 kg ryb, które zgodnie z zasadami etyki wędkarskiej, zostały wypuszczone do wody. 

Po opuszczeniu stanowisk przez zawodników wszyscy udali się na uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Nagrodzeni zostali najlepsi zawodnicy w kategorii indywidualnej (od miejsca pierwszego do szóstego) i drużynowej. Rozdano nagrody również w kategoriach specjalnych:

- najcięższa złowiona ryba,

- najdłuższa złowiona ryba,

- największa ilość złowionych ryb,

Wyróżniono również wędkujące kobiety.

Po wręczeniu nagród organizatorzy rozlosowali wśród wszystkich uczestników atrakcyjne gadżety wędkarskie przekazane przez sponsorów. Nie pominięto także kibiców, którzy również otrzymali pamiątkowe upominki.

Na koniec spośród wszystkich drużyn dokonano losowania przyszłorocznego gospodarza zawodów. Zostało nim Nadleśnictwo Kolbuszowa, które także otrzymało  okolicznościową nagrodę - zegar odmierzający czas do następnych zawodów.

Wszystkim uczestnikom i przybyłym kibicom dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzony czas. Specjalne podziękowania składamy na ręce sponsorów oraz komisji sędziowskiej. Już dziś zapraszamy na następne zawody.

 

Wyniki indywidualne w klasyfikacji ogólnej:

1 – Piotr Świąder, Nadleśnictwo Jarosław (2,81 kg),

2 – Krzysztof Głowacz, Nadleśnictwo Bircza (2,42 kg),

3 – Łukasz Miara, Nadleśnictwo Jarosław (2,41kg).

 

Wyniki drużynowe w klasyfikacji ogólnej:

1 – Nadleśnictwo Jarosław (15 pkt.),

2 - Nadleśnictwo Bircza (30 pkt.),

3 - Nadleśnictwo Tuszyma (35 pkt.).

 

Wyniki indywidualne w kategorii największa ryba:

1 – Andrzej Chudzik, Nadleśnictwo Tuszyma (54,2 cm),

2 – Krzysztof Głowacz, Nadleśnictwo Bircza (47,0 cm),

3 – Piotr Świąder, Nadleśnictwo Jarosław (39,0cm).

 

Tekst: Filip Stelmach

Zdjęcia: Kazimierz Nóżka