Aktualności Aktualności

Polonusi z Litwy w bieszczadzkim lesie

Przebywająca na wakacjach na Podkarpaciu 48-osobowa grupa polskiej młodzieży z Litwy w środę 5 lipca gościła w bieszczadzkich lasach. Wśród atrakcji tego dnia była wizyta w Nadleśnictwie Baligród, zwiedzanie Foresterium w Zagórzu, spojrzenie na Bieszczady z wieży widokowej i poznawanie historycznych miejsc na terenie Nadleśnictwa Komańcza.

Spore wrażenie zrobiła wycieczka do ruin klasztoru karmelitów bosych w Zagórzu, gdzie od niedawna funkcjonuje nowoczesne Centrum Kultury FORESTERIUM. Jego nazwa kojarzy się z lasem, ale dotyczy założonego tu przed ponad 200 laty szpitala dla weteranów wojennych. W odbudowanych wnętrzach mieści się obecnie interaktywna ekspozycja związana z historią zakonu karmelitów i walkami konfederatów barskich na tym terenie. Wielką atrakcją jest też rozległa panorama doliny Osławy roztaczająca się z wieży widokowej, wyniesionej nad ruinę klasztoru.

Leśny program edukacyjny dla młodych polonusów przygotowało Nadleśnictwo Baligród. Młodzież wileńska mogła skonfrontować znane jej dotąd widoki lasów nizinnych z krajobrazem gór.

- Przejście naszą ścieżką edukacyjną dla wielu z nich było sporym zaskoczeniem – mówi Ewa Wydrzyńska-Scelina, zajmująca się edukacją w Nadleśnictwie Baligród. – Prócz ściśle leśnych motywów poznawczych, mieli też okazję do szukania „diamentów” i degustowania wody mineralnej z unikalnego źródła arsenowego w Rabem. Wierzymy też, że przekazane naszym gościom materiały edukacyjne przydadzą się już wkrótce w szkolnej rzeczywistości.

W trakcie objazdu uczestnicy podziwiali panoramę Bieszczadów z wieży widokowej na przełączy pod Matragoną (Nadl. Cisna), odwiedzili też las Nadleśnictwa Komańcza i klasztor ss. Nazaretanek, gdzie zapoznali się z historią związaną z internowaniem kard. Stefana Wyszyńskiego.

Kolejne dni pobytu wileńskiej młodzieży na Podkarpaciu zapowiadają się równie intensywnie.

 

Tekst: Edward Marszałek

Zdjęcia: Ewa Wydrzyńska-Scelina, Edward Marszałek