Aktualności Aktualności

„Spacer z leśnikiem” już w najbliższą sobotę!

Już w najbliższą sobotę, 26 marca, będzie można wybrać się na wyjątkowy spacer w miłym towarzystwie. Leśnicy z 429 nadleśnictw w Polsce zapraszają na wspólną przechadzkę po pięknych, polskich lasach. Wydarzenie jest organizowane jako kontynuacja obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów.

Las pełni wiele funkcji – przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Nie sposób przecenić jego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Samo przebywanie w lesie niesie ze sobą szereg korzyści - obniża poziom kortyzolu (nazywanego hormonem stresu), zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność o 50%, zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. To doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody.

A spacerować jest gdzie – lasy zajmują już 1/3 powierzchni kraju. Do dyspozycji społeczeństwa leśnicy oddali i utrzymują ponad 20 000 km szlaków pieszych, prawie 4000 km szlaków rowerowych, około 3200 parkingów leśnych i miejsc postoju oraz ponad 600 pól biwakowych i obozowisk. W ramach bezpłatnej oferty edukacyjnej Lasy Państwowe udostępniają ponad 1000 ścieżek dydaktycznych, blisko 600 wiat edukacyjnych oraz ponad 300 izb edukacyjnych oraz ośrodków edukacji leśnej. Co ciekawe, wystarczy zalewie godzina, by dotrzeć do lasu z każdego miejsca w Polsce!

- W imieniu pracowników Lasów Państwowych, serdecznie zapraszam na spacer z leśnikiem. 26 marca spotkajmy się na leśnych ścieżkach. Skorzystajmy z pięknej, wiosennej pogody i wspólnie z rodziną i przyjaciółmi podziwiajmy nasze narodowe dobro, jakim jest las. - zachęca Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwach.

Na terenie Nadleśnictwa Baligród spacer odbędzie się w Dolinie Rabskiego Potoku, słynącej w okolicy z wielu atrakcji przyrodniczych, geologicznych i kulturowych. Miejscem zbiórki będzie parking leśny znajdujący się przy wjeździe do kamieniołomu grubego. Stąd powędrujemy utwardzoną ścieżką spacerową w stronę Kamiennej Góry, a w drodze powrotnej zwiedzimy rezerwat "Gołoborze". Spacer potrwa około 2 godzin, a wolne tempo wędrówki sprawi, że nikt nie powinien być zmęczony. Zakończenie przewidziano przy wiacie turystycznej, gdzie można będzie posiedzieć przy ognisku. Prosimy o zaopatrzenie się w prowiant, odpowiedni srtój terenowy oraz dobry humor. Na zakończenie uczestnicy otrzymają mapę turystyczną Nadleśnictwa Baligród z którą można zaplanować kolejny spacer, do czego gorąco zachęcamy. 

Podsumowując:

  • zbiórka: 26.03.2022 r.  godz. 14:00 przy parkingu leśnym w Dolinie Rabskiego Potoku (Rabe k. Baligrodu)
  • czas trwania: do 2 godzin
  • trasa łatwa
  • prowiant we własnym zakresie
  • prowadzący: Ewa Wydrzyńska-Scelina
  • mile widziany kontakt telefoniczny w celu potwierdzenia przybycia 13 465 72 09/ 975 416 074

 

Do zobaczenia!