Wydawca treści
Budowa i modernizacja małej infrastruktury turystycznej
Nadleśnictwo Baligród realizuje projekt: „Budowa i modernizacja małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów NATURA 2000 – Bieszczady
Nadleśnictwo Baligród realizuje projekt: „Budowa i modernizacja małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów NATURA 2000 – Bieszczady
W ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko"
Priorytet: V: Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych.
Działanie: 5.1 Wspieranie kompleksowych projektów z zakresu ochrony siedlisk przyrodniczych (ekosystemów)na obszarach chronionych oraz zachowanie różnorodności gatunkowej.
- 85% dofinansowania pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko - V Oś Priorytetowa: Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych.
- 15% dofinansowania pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Celem projektu jest ochrona terenów objętych siecią NATURA 2000 – Bieszczady PLC180001, poprzez poprawę sieci szlaków turystycznych, deglomeracje ruchu turystycznego i kierowanie go na tereny atrakcyjne przyrodniczo, ale mniej zagrożone. Ważnym aspektem jest zmiana świadomości zwiedzających przez podnoszenie ich wiedzy o przyrodzie. Teren Nadleśnictwa Baligród charakteryzuje się dużymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi. Jest również atrakcyjny turystycznie. W celu zminimalizowania wpływu turystyki na środowisko przyrodnicze podjęto działania mające na celu pogodzenie rekreacji i ochrony przyrody.
Projekt zawiera zarówno elementy ochrony czynnej jak i biernej gatunków i siedlisk istotnych dla obszaru Natura 2000. Ochrona czynna realizowana jest m.in. poprzez:
- odkrzaczanie i wykaszanie śródleśnych polan (miejsce żerowania ptaków drapieżnych)
- wykładanie stosów drewna do naturalnego rozkładu (miejsca występowania nadobnicy alpejskiej)
- wywieszanie budek lęgowych
- kanalizację ruchu turystycznego
Obiekty infrastruktury turystycznej:
W chwili obecnej zrealizowano następujące zadania:
W Dolinie Łopienki:
- na początku zmodernizowanej zielonej ścieżki prowadzącej przez Korabnię do Bukowca powstał parking
- przed cerkwią po lewej stronie drogi leśnej powstała niewielka wiata nawiązująca do dawnej karczmy z miejscem na ognisko
-przed deszczem, wiatrem i śniegiem można schronić się w dwóch niewielkich schronach. Jeden zlokalizowany jest przy przełęczy Hyrcza, drugi natomiast na szczycie Korbani, gdzie powstała również wieża widkowa.
W Dolinie Rabskiego Potoku
- zostały zmodernizowane szlaki oraz powstały nowe ścieżki prowadzące przez Jeziorko Bobrowe oraz przez Przełęcz Żebrak na Chryszczatą, do rezerwatu Gołoborze oraz do kapliczki Synarewo.
- powstał parking, drewniana wiata z miejscem na ognisko oraz trzy niewielkie drewniane schrony. Jeden przy ścieżce prowadzącej do kapliczki Synarewo, drugi przy Przełęczy Żebrak, a trzeci na szczycie Chryszczatej.
- nad Jeziorkiem Bobrowym powstała platforma widokowa, która jest dobrym miejscem obserwacji okolicznej przyrody
- została przeprowadzony remont studenckiej Bazy Rabe.
Przy siedzibie Nadleśnictwa Baligród powstała wiata oraz ogród edukacji leśnej.
Projekt obejmuję również remont ścieżki przyrodniczej oraz ścieżki geologicznej w Dolinie Rabskiego potoku. Nadleśnictwo na bieżąco udostępnia informację oraz dokumentacje fotograficzną z postępu zadań realizowanych w ramach projektu na stronie:
https://pl-pl.facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwow
Serdecznie zapraszamy do oglądania, komentowania, a latem do zwiedzania powstałych obiektów.