Asset Publisher Asset Publisher

Bieszczadzkie Lwy w Polańczyku

Historycy, przewodnicy turystyczni oraz pasjonaci regionu spotkali się w ubiegły piątek w Polańczyku podczas trwania II-ej Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Bieszczadzkie lwy... Krew na Połoninach 1914/1915. Od Wielkiej Wojny do Niepodległej".

Na zaproszenie organizatorów w OW „Jawor” w Polańczyku licznie przybyli historycy i pasjonaci, aby bliżej poznać realia tragicznych działań na froncie wschodnim podczas I wojny światowej. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele świata nauki z Niemiec, Węgier, Ukrainy oraz Czech. Przedstawili oni zagadnienia związane z losami pułków walczących po stronie austro-węgierskiej, żołnierzy wielu narodowości w tym ww. wymienionych. Opisano na autentycznych przykładach stopień przygotowania armii CK do trudnych warunków panujących np. w Bieszczadach czy Beskidzie Niskim oraz aspektach, które miały wpływ na ostateczną porażkę tejże armii. W każdej wypowiedzi przewijało się jedno stwierdzenie: największą przyczyną niepowodzenia były niezwykle ciężkie, zimowe warunki pogodowe w Karpatach. To w gruncie rzeczy spowodowało tak olbrzymie straty w ludziach po obu stronach konfliktu.

Ucztę dla oczu przygotowała Telewizja Rzeszów wraz z obecnym na konferencji Jackiem Tutakiem. Filmowy obraz bitwy o Manyłową realizowany był w ciągu kilku ostatnich lat na terenie Nadleśnictwa Baligród. Materiał opierał się zarówno na dokumentach historycznych, jak i swoistym reportażu z działań jakie podejmowane były przez instytucje tj. Gmina Baligród, Gminny Ośrodek Kultury w Baligrodzie, miejscowe nadleśnictwo, wraz ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Galicja”, Fundacją Badań nad Dziedzictwem Kulturowym oraz historykami i pasjonatami tematu.

          Drugi dzień konferencji przybrał formę terenową. Uczestnicy pod opieką Romana Frodymy, przewodnika turystycznego, a przede wszystkim eksperta w dziedzinie „cmentarnictwa” na terenie Beskidu Niskiego i Bieszczadów, mieli okazję odwiedzić miejsca pamięci związane z I wojną światową tj. cmentarz w Bukowcu (pow. bieszczadzki), mogiły w Górzance i Wołkowyi oraz miejsca związane z opisywanymi działaniami militarnymi w Dolinie Sanu.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. Sponsorami wydarzenia byli m.in. Uniwersytet Rzeszowski, PGE Energia Odnawialna S.A., Nadleśnictwo Baligród.

 

Zapowiedź oraz krótka relacja z wydarzenia znajduje się w linkach:

https://m.facebook.com/tvp.rzeszow/videos/konferencja-w-bieszczadach/769449711050808/?_rdr

https://rzeszow.tvp.pl/68791926/24032023-1630

Jeden z materiałów filmowych realizowanych przez TVP Rzeszów

https://rzeszow.tvp.pl/57406325/manylowa-bieszczadzkie-termopile

 

 

 

Opracowanie:

Ewa Wydrzyńska-Scelina

Zdjęcia:

Ewa Wydrzyńska-Scelina

Bogusław Głód

Artur Hejnar