Asset Publisher Asset Publisher

OFERTA EDUKACYJNA NADLEŚNICTWA

Dobry plan to podstawa sukcesu! A przygotowanie zajęć stanowi nie lada wyzwanie dla organizatora czy gospodarza terenu. Zatem zachęcamy do zapoznania się z możliwościami jakie dają nam baligrodzkie lasy.

 

Zachęcamy placówki edukacyjne do korzystania z bezpłatnej oferty jaką posiada Nadleśnictwo Baligród.

Szkołom, uczelniom, stowarzyszeniom czy innym grupom zorganizowanym chcącym bliżej zapoznać się z walorami przyrodniczymi nadleśnictwa polecamy następujące miejsca, obiekty czy ścieżki:

  • Dolina Rabskiego Potoku (m. Rabe, Huczwice. gm. Baligród) Dojazd od strony Baligrodu z drogi wojewódzkiej Hoczew-Cisna, skręt w miejscowości Bystre w kierunku ośrodka wypoczynkowego "WISAN". Udostępniona ścieżka o dł. ok. 3,5 km doskonale nadaje się dla prawie każdej grupy odbiorców. Rozpoczyna się zaraz za ośrodkiem wypoczynkowym "Bystre", a kończy przy drodze leśnej prowadzącej w kierunku Jeziorka Bobrowego (ścieżka czerwona). Jest to doskonałe miejsce zarówno dla przedszkolaków jak i osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych. Nawierzchnia ścieżki jest utwardzona, co zmniejsza ryzyko zgubienia się w lesie. Ścieżka wyposażona jest w tablice informacyjne (przy wiacie), totemy geologiczne, ławki, drewniane podesty i poręcze (uwaga - w czasie deszczu i śniegu mogą być one śliskie). Na trasie ścieżki można zrealizować tematy dotyczące warstwowej budowy lasu, roli martwego drewna w lesie, form ochrony przyrody na przykładzie rez. Gołoborze, walorów kulturowych (kapliczka Synarewo, cerkwisko Huczwice) czy tematów związanych z geologią (rez. Gołoborze, ścieżka geologiczna do kam. drobnego z widocznym "fliszem karpackim"). To tylko niektóre propozycje do wykorzystania. Pomocne informacje: przy wjeździe do kamieniołomu znajduje się parking leśny, dalej zlokalizowana jest wiata ogniskowa z wyznaczonym miejscem ogniskowym na zewnątrz i grillem wewnątrz.  Do dyspozycji jest 8 stołów, Wiata może pomieścić do 80 osób. W sezonie letnim do dyspozycji jest przenośne WC. W dolinie brak zasięgu telefonii komórkowych.
  • Do Lasumiły - najgrubszej jodły w Polsce (m. Jabłonki, gm. Baligród). Dojazd do ścieżki od drogi wojewódzkiej Hoczew-Cisna, skręt w miejscowości Jabłonki - oznaczony drewnianym drogowskazem. Na trasie zlokalizowana jest wiata ogniskowa oraz 500 m dalej miejsce postojowe, za którym obowiązuje zakaz wjazdu. Ścieżka jest oznaczona, nieutwardzona. Czas przejścia od parkingu to około 40 min. Ścieżka jest nieco bardziej wymagająca od poprzedniej, nie mniej jednak posiadając odpowiednie obuwie trasa  jest do pokonania nawet przez grupy wczesnoszkolne. Na trasie znajduje się jeden drewniany mostek (uwaga  - ryzyko poślizgnięcia się). Przy tablicy dydaktycznej zlokalizowanej przy drodze leśnej należy skręcić w prawo. Jodła od 2017 r. jest pomnikiem przyrody. Na trasie ścieśki można zrealizować tematy dotyczące warstwowej budowy lasu, runa leśnego, form ochrony przyrody  i wiele innych. Przy wiacie znajduje się niewielki zbiornik wodny (uwaga - zakaz kąpieli), przy którym można zapoznać się z tematami retencji wody w górach, ale również obserwować ptactwo wodne (szczególnie na przelotach).  Wiata posiada piec kuchenny oraz wyznaczone miejsce ogniskowe. Okresowo udostępnione jest również przenośne WC. Zaleca się pozostawienie autokarów czy busów na pobliskim miejscu parkingowym. Droga dojazdowa utwardzona tłuczniem, średniej jakości. Miejscami bark zasięgu. 
  • Wieża widokowa na Korbani i Dolina Łopienki (m. Bukowiec, gm. Solina)– wychodząc od strony Bukowca przez Korbanię do Łopienki należy zaplanować zajęcia od 9-14. Trasa wymagająca, ze stromymi podejściami, raczej przeznaczona dla klas starszych (od IV w zwyż). Wyjście w kierunku Bukowiec-Korbania-Bukowiec zajmie do 3 godzin. Najszybsza trasa na szczyt wiedzie szlakiem oznaczonym kolorem zielonym. Jest nieutwardzona, miejscami stroma i okresowo śliska i błotnista. Autokar (bus) należy zaparkować przy wiacie ogniskowej w Bukowcu (w sesonie wakacyjnym możliwy brak miejsca). Wiata ogniskowa wyposażona jest w piec kuchenny, 5 ławostołów, obok wyznaczono miejsce ogniskowe. W sezonie letnim dostępne przenośne WC. Od strony Łopienki dojazd do parkingu leśnego (uwaga  - w sezonie letnim brak miejsc)  - przejście w kierunku cerkwi a następnie w stronę Przełęczy Hyrcza zielonym szlakiem.  Na trasie strome podejścia, drewniane podesty i okresowo jest błotniście. W Łopience również znajduje się wiata turystyczna z wyznaczonym miejscem ogniskowym. Droga leśna udostępniona jest do ruchu pojazdów. Od parkingu w Łopience do wiaty można dojść drogą leśną lub utwardzoną ścieżką spacerową. Dalej kierując się na Korbanię trasa jest nieutwardzona. Dla grup zorganizowanych pokonujących trasę Bukowiec-Korbania- Łopienka zaleca się dobre przygotowanie i sprawdzenie aktualnych warunków pogodowych. Wieża widokowa dostępna przez cały rok z wyjątkiem sutuacji związanych z zagrożeniem życia. Maksymalna liczba osób na wieży - 6.  Na szczycie znajduje się niewielki schron oraz 2 ławostoły z zadaszeniem, a także miejsce ogniskowe. Przykładowe tematy do zrealizowania to tropy, ślady zwierząt, ochrona czynna, gospodarka leśna, budowa geologiczna Bieszczadów, zasady bezpieczeństwa i wiele innych. W dolinie Łopienki brak zasięgu komórkowego. 
  • Otaczarnia (m. Bukowiec -w kier. Rajskiego, gm. Solina) - grupa znajdzie tu wiatę ogniskową wraz z małą architekturą w postaci tablic, ław oraz utwardzonej ścieżki o dł. ok. 1 km, która w raz z drogą leśną tworzy pętlę. Bliskie sąsiedztwo z potokiem Solinka sprawia, że miejsce to jest szczególnie polecane szczegołnie latem. Nie mniej jednak będzie to doskonałe miejsce do przeprowadzenia zajęć o tematyce związanej z wiosną. Dojazd wprost z drogi wojewódzkiej w m-ci Bukowiec (zjazd tuż za mostem). Miejsce wyposażone jest w miejsca postojowe również dla autokarów. Dostępna toaleta typu "sławojka". Czas przejścia zajmuje do 2 godzin. Możliwość realizacji takich tematów jak rośliny chronione, geofity, siedliska Natura 2000, budowa warstwowa lasu, ptaki rzek i potoków, gatunki drzew, praca leśnika i wiele innych. W miescu styku ścieżki z drogą znajdują się drewniane schody co może stanowić utrudnienie dal osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, dlatego zalecamy drogę powrotną tym samym fragmentem ścieżki. Miejscami brak zasięgu.

 

 

W sali edukacyjnej mieszczącej się w budynku Nadleśnictwa istnieje możliwość spotkania z grupą do 15 osób. Prowadzone są tu pokazy diaporamy "Przyroda Nadleśnictwa Baligród" oraz tematyczne prezentacje multimedialne.

 

 

UWAGA!

Udostępnione obiekty nie są dezynfekowane, dlatego prosimy o zachowanie ostrożności i zabezpieczenie we własnym zakresie.

 

 

Wszelkie zapytania dotyczące udostęnionych obiektów, a także możliwości przeprowadznia spotkań w wersji zdalnej prosimy kierować do specjalisty ds. edukacji i udostęniania lasu pod numer +48 795 416 074 lub na adres mailowy ewa.wydrzynska@krosno.lasy.gov.pl. Każde zgłoszenie będzie rozpatrywane indywidualnie pod kątem zapewnienia wzajemnego bezpieczeństwa.

 

W dobie edukacji on-line zachęcamy do korzystania z dostępnych lekcji przygotowanych przez RDLP w Krośnie  pod hasłem "Weź lekcję z lasu" https://www.krosno.lasy.gov.pl/en/lekcje-z-lasu-powrot

Bogate źródło informacji dla nauczycieli, uczniów, rodziców stanowi strona głowna Lasów Państwowych, gdzie znaleźć można scenariusze zajęć, filmy, podkasty, porady i wiele, wiele innych przydatnych narzędzi w pracy nauczyciela, zarówno tej stacjonarnej jak i prowadzonej zdalnie.

Zachęcamy do odwiedzania strony i zakładki EDUKACJA http://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja