Web Content Display Web Content Display

Bushcraft i survival.

Ruszył program pilotażowy

 

Miłośnicy survivalu i bushcraftu nie muszą się już obawiać, że naruszają  ustawę o lasach bowiem od 21 listopada w całej Polsce ruszył pilotażowy program umożliwiający miłośnikom tej aktywności   na spędzenie nocy w lesie zupełnie legalnie.

Pilotaż przeprowadzony zostanie na 43 obszarach w całej Polsce o łącznej powierzchni
ponad 65 tys. ha. Wśród nich znajdują się również obszary na terenie nadleśnictw: Baligród i Cisna, wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”.

Pilotaż na terenie Nadleśnictwa Baligród obejmuje okolice miejscowości położonych na terenie gminy Solina:  Bukowiec („Między Mostami”), Zawóz („Ostatnia Zatoka” )i Rajskie („Rajskie-Cyganka”). Łącznie obszar obejmuje 516,65 ha. Będzie można tu biwakować w dowolnym miejscu nie dłużej niż 2 noce, maksymalnie w grupie 4 osób. Wystarczy o tym fakcie poinformować mailowo nadleśnictwo baligrod@krosno.lasy.gov.pl

Użytkowników obowiązuje zakaz używania otwartego ognia oraz uporządkowanie miejsca, w którym nocowano. Ognisko będzie można rozpalić przy najbliższej udostępnionej wiacie turystycznej
np. na „otaczarni” w Bukowcu. W trosce o własne bezpieczeństwo warto posiadać w telefonie aplikację RATUNEK. Jest to szczególnie ważne, gdyż Bieszczady to miejsce życia dużych drapieżników tj. niedźwiedź czy wilk.

Okres pilotażu będzie trwał od 21 listopada br. do 23 listopada 2020.(program został przedłużony do 31 stycznia 2021 r.) Leśnicy i wolontariusze z grup bushcraftu na podstawie ankiet internetowych, rozmów z turystami ocenią ile osób korzysta z tego rodzaju oferty, czy przestrzegane są ustalone zasady oraz jaki wpływ te formy aktywności będą miały na stan lasu.

Więcej o programie pilotażowym  można dowiedzieć się na stronie  http://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pilotaz-bushcraft-i-survival

Obszary objęte pilotażem można znaleźć na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  w zakładce Mapy BDL – mapy zagospodarowania turystycznego.

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami znajdującymi się w załącznikach poniżej oraz podzielenia się z nami wrażeniami z pobytu poprzez wypełnienie anonimowej ankiety dostępnej pod linkiem:

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/364718?lang=pl